Hodnotenie publikačnej aktivity na slovenský spôsob

Autor: Elena Masarovičová | 30.5.2012 o 14:11 | (upravené 30.5.2012 o 14:17) Karma článku: 5,36 | Prečítané:  444x

Naše vysoké školstvo (VŠ) sa hlási k európskemu školstvu, Univerzita Komenského v Bratislave sa už dlhšie obdobie snaží zaradiť medzi top 500 univerzít sveta. A tak sú učitelia a pracoviská hodnotené aj podľa publikačnej aktivity. Avšak naša nedávna skúsenosť týkajúca sa hodnotenia a kategorizácie publikácií, ktorá nás motivovala k napísaniu tohto príspevku naznačuje, že táto cesta nie je najsprávnejšia, pretože súčasný spôsob zaraďovania jednotlivých typov publikácií do definovaných kategórií (Príloha č. 1 k Smernici č. 13/2008-R) poškodzuje nielen samotných autorov, ale aj fakulty a VŠ inštitúcie.

Naše vysoké školstvo (VŠ) sa hlási k európskemu školstvu, Univerzita Komenského v Bratislave sa už dlhšie obdobie snaží zaradiť medzi top 500 univerzít sveta. A tak sú učitelia a pracoviská hodnotené aj podľa publikačnej aktivity. Avšak naša nedávna skúsenosť týkajúca sa hodnotenia a kategorizácie publikácií, ktorá nás motivovala k napísaniu tohto príspevku naznačuje, že táto cesta nie je najsprávnejšia, pretože súčasný spôsob zaraďovania jednotlivých typov publikácií do definovaných kategórií (Príloha č. 1 k Smernici č. 13/2008-R) poškodzuje nielen samotných autorov, ale aj fakulty a VŠ inštitúcie. Naše dlhodobé skúsenosti nás už síce utvrdili v tom, že nie vždy je kategorizácia publikácií pravdivá a správna, ale vyjadrenie a odporúčanie hodnotiteľskej komisie Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave „prekategorizovať" jednu z našich nedávnych publikácii považujeme za absolútne nezmyselné až absurdné. Ide o kapitolu, ktorá vyšla v sérii  vo svete známych handbukov vo vydavateľstve CRC Press, Taylor and Francis Group, Boca Raton, USA, v r. 2011, ISBN 978-1-4398-1396-6, pôvodne zaradenú do kategórieštúdie v časopisoch a zborníkoch charakteru vedeckej monografie vydané v zahraničných vydavateľstvách" http://www.kriso.ee/Handbook-Plant-Crop-Stress-3rd-Revised/db/9781439813966.html?printfly=1

V kapitole sú okrem iného uvedené aj naše pôvodné vedecké výsledky, ktoré boli publikované v zahraničných aj domácich karentovaných časopisoch. Editorovi prof. Pessaraklimu sme museli predložiť písomný súhlas všetkých časopisov, v ktorých boli tieto naše práce publikované a majú na uverejnený text autorské práva s použitím tabuliek, resp. obrázkov v predmetnej monografii. Podotýkame, že hodnotená práca nemá nič spoločné s našou predchádzajúcou prácou, ktorá vyšla  v r. 1999 ako druhé vydanie tejto monografie vo vydavateľstve Marcel Dekker, New York, USA, pod ISBN 0-8247-1948-4, zaradenou do kategórie „kapitoly vo vedeckých monografiách vydané v zahraničných vydavateľstvách" http://www.chipsbooks.com/hbplant.htm

V spomínanom vyjadrení hodnotiteľskej komisie sa odporúča preradiť vyššie spomínanú publikáciu do kategórie „kapitoly v odborných monografiách vydané v domácich vydavateľstvách" (žeby sa znenazdania  mesto Boca Raton z  Floridy ocitlo na Slovensku ?), pretože práca vraj nie je vedeckou,  ale iba odbornou prácou. Navyše, publikáciu máme celú z Centrálneho registra publikačnej činnosti vyškrtnúť a pri citovaní práce v 2. vydaní iba uviesť, že vyšla aj v 3.vydaní. To by však znamenalo jednu celú našu originálnu vedeckú prácu celkom zniesť zo sveta. Keďže sa nám to zdalo okrem absurdnosti voči nám aj nespravodlivé voči profesorovi M. Pessaraklimu,  ako editorovi knihy (a nie, ako sa uvádza, monografie), tak sme ho k tomuto problému požiadali o oficiálne stanovisko. Vďaka našej  viac ako 10 ročnej dobrej spolupráci nám pán profesor  požadované stanovisko obratom poslal - čitateľovi je k dispozícii u autorky tohto príspevku. Zo stanoviska si dovolíme iba konštatovať záver, že odporúčaná zmena kategorizácie je nesprávna a neopodstatnená. Veríme, že stanovisko profesora M. Pessarakliho bude akceptované a naša práca nielenže naďalej zostane  v Centrálnom registri publikačnej činnosti, ale aj bude zaradená tak, ako má byť - správne a pravdivo. Naviac, úprimne sa hanbím pri predstave, čo si pán profesor myslí o slovenských univerzitách, ktoré prijali a tolerujú "metodiku"  pre  hodnotenie publikačnej aktivity svojich pracovníkov, praktizovanú prostredníctvom hodnotiteľskej komisie Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave. Alebo sa mýlim ?

Chcela by som ešte  pripomenúť, že vo všeobecnosti v prípade kníh a monografií je samotný editor zárukou, že publikované práce prešli recenziou odborníkmi v danej vedeckej oblasti (recenzentmi) aj bez ich explicitného uvedenia. Totiž sú anonymní, rovnako ako v prípade časopisov, kde je za recenziu prác (a tým aj za ich kvalitu) zodpovedný „editor in chief". A to je, napokon, dobre. Táto skutočnosť by sa tiež mala zohľadniť v rámci príslušných kategórií publikačnej činnosti.

Opísaný príbeh vyjadruje úskalia hodnotenia publikačnej aktivity na našich VŠ. Toto hodnotenie je založené nielen na bibliografickej registrácii a kategorizácii publikačnej činnosti (zakotvenej vo vyhláške, ktorá by si vyžadovala zásadnú novelizáciu), ale aj na ďalších krokoch. Tieto spadajú do kompetencie fakúlt, VŠ, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, a napokon Centra vedecko-technických informácií SR. Otázkou však naďalej zostáva, kto a na základe čoho odporúča zmeny v bibliografickej registrácii a kategorizácií publikačnej činnosti, ktoré sú často krát neprofesionálne a nekompetentné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?